2006 Endorsements

North Carolina State Senate Races

  • District 1 — Sen. Marc Basnight (D – Dare)
  • District 4 — Sen. Robert Holloman (D – Hertford)
  • District 7 — Sen. Doug Berger (D – Franklin)
  • District 9 — Sen. Julia Boseman (D – New Hanover)
  • District 10 — Sen. Charlie Albertson (D-Duplin)
  • District 14 — Sen. Vernon Malone (D – Wake)
  • District 15 — Sen. Neal Hunt (R – Wake)
  • District 16 — Sen. Janet Cowell (D-Wake)
  • District 18 — Sen. Bob Atwater (D-Chatham)
  • District 19 — Sen. Tony Rand (D-Cumberland)
  • District 20 — Sen. Jeanne Lucas (D – Durham)
  • District 23 — Sen. Ellie Kinnaird (D-Orange)
  • District 24 — Tony Foriest (D-Alamance)
  • District 25 — Sen. Bill Purcell (D – Scotland)
  • District 28 — Sen. Katie Dorsett (D-Guilford)
  • District 32 — Sen. Linda Garrou (D – Forsyth)
  • District 33 — Sen. Stan Bingham (R – Davidson)
  • District 36 — Sen. Fletcher Hartsell (R-Cabarrus)
  • District 37 — Sen. Dan Clodfelter (D – Mecklenburg)
  • District 40 — Sen. Malcolm Graham (D – Mecklenburg)
  • District 44 — Sen. Austin Allran (R – Catawba)
  • District 48 — Sen. Tom Apodaca (R – Henderson)
  • District 49 — Sen. Martin Nesbitt (D – Buncombe)
  • District 50 — Sen. John Snow (D – Cherokee)

North Carolina State House Races

  • District 3 — Rep. Alice Underhill (D – Craven)
  • District 9 — Rep. Marion McLawhorn (D – Pitt)
  • District 11 — Rep. Louis Pate (R – Wayne)
  • District 12 — Rep. William Wainwright (D – Craven)
  • District 15 — Rep. Robert Grady (R – Onslow)
  • District 16 — Rep. Carolyn Justice (R – Pender)
  • District 17 — Rep. Bonner Stiller (R – Brunswick)
  • District 19 — Rep. Danny McComas (R-New Hannover)
  • District 23 — Rep. Joe Tolson (D – Edgecombe)
  • District 24 — Rep. Jean Farmer-Butterfield (D – Wilson)
  • District 28 — Rep. James Langdon (R – Johnston)
  • District 30 — Rep. Paul Luebke (D – Durham)
  • District 31 — Rep. Mickey Michaux (D – Durham)
  • District 33 — Rep. Bernard Allen (D – Wake)
  • District 34 — Rep. Grier Martin (D – Wake)
  • District 34 — Rep. Grier Martin (D – Wake)
  • District 35 — Rep. Jennifer Weiss (D – Wake)
  • District 36 — Greer Beaty (D – Wake)
  • District 37 — Ed Ridpath (D – Wake)
  • District 38 — Rep. Deborah Ross (D – Wake)
  • District 39 — Rep. Linda Coleman (D – Wake)
  • District 41 — Ty Harrell (D – Wake)
  • District 44 — Rep. Margaret Dickson (D – Cumberland)
  • District 45 — Rep. Rick Glazier (D – Cumberland)
  • District 46 — Rep. Douglas Yongue (D – Scotland)
  • District 48 — Rep. Garland Pierce (D – Scotland)
  • District 49 — Rep. Lucy Allen (D – Franklin)
  • District 54 — Rep. Joe Hackney (D – Orange)
  • District 56 — Rep. Verla Insko (D – Orange)
  • District 57 — Rep. Pricey Harrison (D – Guilford)
  • District 58 — Rep. Alma Adams (D – Guilford)
  • District 59 — Rep. Maggie Jeffus (D – Guilford)
  • District 60 — Rep. Earl Jones (D – Guilford)
  • District 61 — Rep. Laura Wiley (R – Guilford)
  • District 63 — Rep. Alice Bordsen (D – Alamance)
  • District 66 — Rep. Melanie Goodwin (D – Richmond)
  • District 69 — Rep. Pryor Gibson (D – Anson)
  • District 71 — Rep. Larry Womble (D – Forsyth)
  • District 72 — Rep. Earline Parmon (D – Forsyth)
  • District 73 — Rep. Larry Brown (R – Forsyth)
  • District 74 — Rep. Dale Folwell (R – Forsyth)
  • District 75 — Rep. Bill McGee (R – Forsyth)
  • District 77 — Rep. Lorene Coates (D – Rowan)
  • District 79 — Rep. Julia Howard (R – Davie)
  • District 81 — Rep. Hugh Holliman (D – Davidson)
  • District 90 — Rep. Jim Harrell (D – Surry)
  • District 91 — Rep. Bryan Holloway (R – Stokes)
  • District 93 — Cullie Tarleton (D – Watauga)
  • District 99 — Rep. Drew Saunders (D – Mecklenburg)
  • District 101 — Rep. Beverly Earle (D – Mecklenburg)
  • District 102 — Rep. Becky Carney (D – Mecklenburg)
  • District 104 — Rep. Ed McMahan (R – Mecklenburg)
  • District 106 — Rep. Martha Alexander (D – Mecklenburg)
  • District 110 — Rep. Debbie Clary (R – Cleveland)
  • District 112 — Rep. Bob England (D – Rutherford)
  • District 114 — Rep. Susan Fisher (D – Buncombe)
  • District 116 — Doug Jones (D – Buncombe)
  • District 118 — Rep. Ray Rapp (D – Madison)
  • District 119 — Rep. Phil Haire (D – Jackson)